Παναθηναϊκός-Λαύριο 103-74: Ο Μπεντίλ πήρε το όπλο του και οι πράσινοι έκαναν το 2-1

Ο Παναθηναικός υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε το Λαύριο με 103-74, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-1 στην σειρά των τελικών της Basket League.

Ο Παναθηναικός ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και παρά την πίεση του Λαυρίου, κατάφερε να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-20). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 20-10 και κατάφεραν να προηγηθούν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-30).

Αν και το Λαύριο μείωσε στους πέντε πόντους (49-44, 23'), ο Παναθηναικός διαχειρίστηκε την κατάσταση και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-57). Οι πράσινοι έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 32-17 και κατάφεραν να νικήσουν το Λαύριο εντός έδρας με 103-74.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 44-30, 71-57, 103-74

On Fire: Ο Μπεντίλ με 28 πόντους, πέντε ριμπάουντ και μία ασίστ σε 19:13 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 103-72 (οι 31 πόντοι για τον Παναθηναικό) στο 39' λεπτό.

Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Μπεντίλ και Μπρέι με 28 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Λαύριο διακρίθηκαν οι Κάρτερ και Μουράτος με 14 και 12 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 50% του Λαυρίου στα τρίποντα, με τον Παναθηναικό να έχει 64%.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Ψαριανός, Σώμος