Προμηθέας-Ηρακλής 103-85: Φιλική επικράτηση των Πατρινών επί των κυανόλευκων

Ο Προμηθέας επικράτησε του Ηρακλή με 103-85 σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο “Δ. Τόφαλος”.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Προμηθέα να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-19). Οι Πατρινοί συνέχισαν να διευρύνουν την διαφορά τους και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-45).

Αν και οι κυανόλευκοι πίεσαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-70). Ο Προμηθέας συνεχίσε να διευρύνει το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τον Ηρακλή σε φιλική αναμέτρηση με 103-85.

Σύμφωνα με την ενημέρωση του Ηρακλή, ο Ράιν Τέιλορ υπέστη ελαφρύ διάστρεμμα στον αστράγαλο του δεξιού του ποδιού στην τρίτη περίοδο και αποχώρησε. Η κατάστασή του θα εκτιμηθεί τις επόμενες μέρες.

Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Ρέι και Δ. Αγραβάνης με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ηρακλή διακρίθηκαν οι Λιντς και Γ. Αγραβάνης με 16 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-19, 51-45,  78-70, 103-85

Προμηθέας Πάτρας (Λουίς Κασιμίρο): Γκάντι 11 (1), Ρέι 19 (1), Ρογκαβόπουλος 8, Μάιλς 8 (2), Τανούλης 9, Γιαννόπουλος 2, Γκίκας 7 (1), Δ. Αγραβάνης 18 (2), Χαντ 10, Σβαρτς 9 (1), Ν. Μπαζίνας 2, Λάγιος.

Ηρακλής (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Παπαδάκης 5 (1), Φίνκε 7, Τέιλορ 4 (1), Ι. Αγραβάνης 15 (3), Λιντς 16 , Γούλριτζ 13, Ντάγκλας 10, Τέρνερ 6 (2), Κουζέλογλου 6, Χαριτόπουλος 2, Φίλλιος 1.