Παναθηναϊκός - Λαύριο 74-61: Ο Γουάιτ τον έστειλε στον τελικό

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 74-61 απέναντι στο Λαύριο και προκρίθηκε στον τελικο του Σούπερ Καπ  όπου θα περιμένει το νικητή του αγώνα της ΑΕΚ με τον Προμηθέα.

Δυνατά ξεκίνησαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες με την επίθεση να υπερισχύει της άμυνας,  και το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο +2 για τον Παναθηναϊκό (23-21,10') . Στην δεύτερη περίοδο οι πράσινοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο τον ρυθμό τους και με ένα επιμέρους σκορ 23-8 κατάφεραν να εκτοξεύσουν την διαφορά στο +17 (46-29,20'). Μετά την ανάπαυλα το Λαύριο ήταν καλύτερο και παίζοντας όμορφο μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους 7 πόντους ( 53-46,30'). Στο τελευταίο μέρος οι «πράσινοι» είχαν την εμπειρία κια την ποιότητα να διαχειριστούν τον αγώνα και έφτασαν στη νίκη με 74-61.

Για τους νικήτες την διαφορά έκανε ο Οκάρο Γουάιτ με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ και ακολούθησε ο Πέρι με 12 πόντους

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σμιθ με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 46-29, 53-46,  74-61

On fire: Οκαρό Γουάιτ με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +20 του Παναθηναϊκου (51-31, 23')

Ξεχώρισαν : Για τον Παναθηναϊκό ο Πέρι με 12 πόντους, ενώ από το Λαύριο ο Σμιθ που έβαλε 17 πόντους.

Το στοιχείο που έκανε την διαφορά:  Τα 17 επιθετικά ριμπάουντ του Παναθηναϊκού έναντι 6 του Λαυρίου.