Ολυμπιακός - Περιστέρι 96-69: Ντόρσεϊ και ΜακΚίσικ έκαναν τη διαφορά

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο στο Περιστέρι και με οδηγό τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, αλλά και τον πολύ καλό Σακίλ ΜακΚίσικ πήρε την φιλική νίκη στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε στο ΣΕΦ το Περιστέρι, στο πλαίσιο της προετοιμασίας για τη νέα αγωνιστική σεζόν.

Η ομάδα του Πειραιά ξεκίνησε με όρεξη το ματς και απέκτησε διαφορά 10 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα (29-19' 10'). Το Περιστέρι από τη μεριά του δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των ερυθρόλευκων, με αποτέλεσμα το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα να παραμείνει σε θέση οδηγού και να κλείσει το πρώτο μισό του ματς στο +12 (52-40, 20'). Έκτοτε, οι Πειραιώτες ανέβασαν ακόμη περισσότερο στροφές και με μπροστάρηδες τους Τάιλερ Ντόρσεϊ και Σακίλ ΜακΚίσικ ξέφυγαν στο σκορ, τελειώνοντας την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 24 πόντων (76-52, 30'). Στο τελευταίο μέρος ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο τέμπο και δίχως να αφήσει περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, έφτασε στη νίκη με 96-69.

Από τους νικητές, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ σημείωσε 18 πόντους, ενώ ο Σακίλ ΜακΚίσικ τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους. Τρίτος σκόρερ ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 10 πόντους.

Για το Περιστέρι τη διαφορά έκανε ο Μπράουν με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 52-40, 76-52, 96-69.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (2ριμπ., 1 ασ. 2κλ.), Ντόρσεϊ 18 (4 τρ., 3 ριμπ., 2 ασ., 4 κλ.), Λούντζης 7 (1 ριμπ., 4 ασ.), Λαρεντζάκης 10 (2 τρ., 2 ριμπ, 1 κλ.), Φαλ 9 (4ριμπ. , 3 ασ.), Μάρτιν 9 (3 ριμπ,  1 ασ., 1 κλ.), Βεζένκοφ 10 (1τρ., 4 ριμπ., 3 ασ.), Πρίντεζης 6 (1 τρ., 4 ριμπ.), Παπανικολάου 4 (4 ριμπ, 4 ασ., 2 κλ), Ζαν Σαρλ 6 (2 ριμπ.), Χρηστίδης 1, ΜακΚίσικ 14 (1 τρ., 4 ριμπ. , 1 ασ., 1 κλ).

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): Κατσίβελης 4, ΜακΚρι 13(1), Μίλερ 6 (2), Πέτεγουέι 8(2), Μπράουν 15, Χρυσικόπουλος 4, Χάγκινς 13 2, Μορέιρα 6, Μωραϊτης, Τόλα, Μανιάς.