Παναθηναϊκός-Προμηθέας 92-83: Στο τριφύλλι το Ελληνικό Σούπερ Καπ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Προμηθέα με 92-83, με τον Δημήτρη Πρίφτη να πανηγυρίζει την κατάκτηση του Ελληνικού Σούπερ Καπ, του πρώτου τίτλου του στην τεχνική ηγεσία των πράσινων

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Προμηθέα να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά τον Παναθηναικό να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-23). Οι πράσινοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 27-16, προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-39).

Αν και ο Προμηθέας πίεσε για να μειώσει την απόσταση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι πράσινοι διατήρησαν την διαφορά και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-63). Οι Πατρινοί συνέχισαν να πιέζουν στην τέταρτη περίοδο και έριξαν την διαφορά στους πέντε πόντους σε τρεις περιπτώσεις, αλλά ο Παναθηναικός διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση, νίκησε τον Προμηθέα με 92-83 και κατέκτησε το Ελληνικό Σούπερ Καπ

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 53-39, 76-63, 92-83

On Fire: Ο Παπαπέτρου του Παναθηναικού με 20 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 52-37 (οι 15 πόντοι διαφοράς του Παναθηναικού στο 18' λεπτό)

Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Παπαπέτρου και Γουάιτ με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Μάιλς και Ρογκαβόπουλος με 18 και 13 πόντους

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 42% στα δίποντα του Προμηθέα, με τον Παναθηναικό να έχει 61%.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Παπαπέτρου, Πουρσανίδης