ΠΑΟΚ-Λαύριο 73-89: Κάρτερ και Σμιθ έδειξαν τον δρόμο για την νίκη

Το Λαύριο ¨απέδρασε" από την έδρα του ΠΑΟΚ, επικρατώντας των ασπρόμαυρων με 89-73 για την πρώτη αγωνιστική της Basket League.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με το Λαύριο να έχει τον πρώτο λόγο και να είναι μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-20). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-36).

Αν και ο ΠΑΟΚ πίεσε για να μειώσει στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και έριξε την διαφορά στους πέντε πόντους (55-50, ), αλλά το Λαύριο διατήρησε το προβάδισμα του και με ένα επί μέρους σκορ 12-3, προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιοδου (67-53). Το Λαύριο διατήρησε την διψήφια διαφορά πόντων του και στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τον ΠΑΟΚ εκτός έδρας με 89-73.

Τα δεκάλεπτα: 20-30, 36-47, 53-67, 73-89

On Fire: Ο Κάρτερ με 28 πόντους, 4 κλεψίματα και τρία ριμπάουντ

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 89-67 (οι 22 πόντοι διαφοράς για το Λαύριο στο 38' λεπτό)

Ξεχώρισαν: Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Κάρτερ και Σμιθ με 28 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το ΠΑΟΚ διακρίθηκαν οι Γκρίφιν και Τζόουνς με 17 και 14 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 18 λάθη του ΠΑΟΚ, με το Λαύριο να έχει 11 λάθη.

Διαιτητές: Βασιλική, Πιτσίλκας, Ζαχαρής