Περιστέρι - Προμηθέας 81-88: «Καθάρισαν» στο φινάλε οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στη νέα σεζόν της Basket League, καθώς επικράτησε με 88-81 του... σκληροτράχηλου Περιστερίου.

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και απέκτησε αρχικά προβάδισμα 7 πόντων (12-5, 4'). Ο Προμηθέας από τη μεριά του φρόντισε να μην αφήσει τους αντιπάλους του να ξεφύγουν στο σκορ και γρήγορα βρήκε τις λύσεις του, καθώς με ένα σερί 9-0 πήρε τα ηνία (12-14, 6'). Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου ανέβασαν «στροφές» μετά την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκαν να προηγούνται με 5 πόντους (25-20, 10'). Στη δεύτερη περίοδο ήταν σειρά των Πατρινών να προηγηθούν με 5 πόντους (28-33, 14'), ύστερα από τρίποντο του Γκίκα, ωστόσο οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα και έκτοτε οι δύο ομάδες πορεύτηκαν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος του πρώτου μισού (45-45, 20'). Μετά την ανάπαυλα οι δύο πλευρές συνέχισαν από εκεί που το άφησαν, καθώς καμία δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να βρεθεί σε θέση οδηγού στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (66-66, 30'). Όπως ήταν αναμενόμενο με βάση την εξέλιξη του αγώνα, το τελευταίο μέρος εξελίχθηκε σε... θρίλερ. Το Περιστέρι είδε τον Χάγκινς να αποχωρεί από το παρκέ, νιώθοντας ενοχλήσεις, ενώ ο Προμηθέας πάτησε το... γκάζι στο φινάλε και με επιμέρους στην τέταρτη περίοδο έφτασε στη νίκη με 88-81.

Από το σύνολο του Κασιμίρο ξεχώρισε ο Ρέι με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ οι Αγραβάνης και Χαντ σημείωσαν από 11 πόντους. Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Γκίκας, με 9 πόντους και 7 ασίστ.

Από τη μεριά των παικτών του Μανωλόπουλου ο Μίλερ σημείωσε 17 πόντους, ενώ ο Μπράουν πέτυχε 13 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ. Ο Κατσίβελης, πραγματοποίησε εξίσου καλή εμφάνιση, σημειώνοντας 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 45-45, 66-66, 81-88.

On Fire: O Ρέι με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Προμηθέα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +8 του Προμηθέα στην τέταρτη περίοδο, 17'' πριν το τέλος (79-87).

Ξεχώρισαν: Από τους Πατρινούς οι Αγραβάνης και Χαντ πέτυχαν από 11 πόντους έκαστος, ενώ από την ομάδα του Περιστερίου διακρίθηκε ο Μίλερ με 17 πόντους.

Το στοιχείο που έκανε τη διαφορά: Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο ο Προμηθέας ανέβασε στροφές στο φινάλε και με επιμέρους 22-15 στην τέταρτη περίοδο έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Πουρσανίδης - Κάρδαρης - Θεονάς.