ΠΑΟΚ-Ηρακλής 72-69: Έκαναν σεφτέ οι "ασπρόμαυροι"

Ο ΠΑΟΚ φόρτσαρε στην τρίτη περίοδο και ανέτρεψε τις κατάστασεις, με αποτέλεσμα να νικήσει τον Ηρακλή με 72-69 και να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 1-2, ενώ οι κυανόλευκοι έπεσαν στο 0-2.

Ο Ηρακλής πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-10).  Αν και οι "ασπρόμαυροι" ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και ισοφάρισαν δύο φορές (26-26,   και 28-28, ), οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-33).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυναμικά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 23-11, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-48). Αν και οι κυανόλευκοι πίεσαν στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα του και νίκησε εντός έδρας με 72-69.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 33-37, 56-48, 72-69

On Fire: Ο Ντάγκλας του Ηρακλή με 16 πόντους, πέντε ριμπάουντ, τέσσερις ασίσε σε 32:30 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Οι δέκα πόντοι του Ηρακλή στο 10' λεπτό (20-10).

Ξεχώρισαν: Από τον ΠΑΟΚ διακρίθηκαν οι Τζόουνς (8ρ.) και Γιάνκοβιτς με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Ντάγκλας και Λίντζ με 16 και 12 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά:  Τα 12 λάθη του ΠΑΟΚ, με τον Ηρακλή να έχει εννιά λάθη.

Διαιτητές: Φούφης, Ζαχαρής, Πουρσανίδης