Λάρισα-Λαύριο 66-75: Φόρτσαρε στην τέταρτη περίοδο και πήρε το «διπλό»

To Λαύριο ανέβασε ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Λάρισα με 75-66, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 2-1, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 1-2.

Η Λάρισα ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 15 πόντους (17-2, 5'), με το Λαύριο να μειώνει την διαφορά, αλλά τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-13). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Λάρισα να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-35).

Οι γηπεδούχοι "έχτισαν" μια διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-50). Το Λαύριο πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-9, ανέτρεψε τις καταστάσεις και νίκησε εκτός έδρας την Λάρισα με 75-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 38-35, 57-50, 66-75

On Fire: Ο Χάντσον της Λάρισας με 20 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και μία ασίστ σε 30:19 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 17-2 (οι 15 πόντοι διαφορά για την Λάρισα στο 5'λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από το Λαύριο διακρίθηκαν οι Κάρτερ και Γερομιχαλός με 19 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Λαρίσαν ξεχώρισαν οι Χάντσον και Θρετ (7ρ.) με 20 και 15 πόντους.