Περιστέρι-Παναθηναϊκός 62-77: Πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη για τους πράσινους

Ο Παναθηναικός επικράτησε εκτός έδρας του Περιστερίου με 77-62 και πέτυχε την πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 2-1, ενώ η ομάδα των δυτικών προαστίων έπεσε στο 1-2.

Το Περιστέρι ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-20). Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους (37-25, 15'), ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 21-12, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (41-41). Οι "πράσινοι" ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-12, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-53).  Ο Παναθηναικός διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας το Περιστέρι με 77-62.

Δεκάλεπτα: 29-30, 41-41, 53-63, 62-77