ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 64-81: Ξέσπασαν οι πράσινοι μετά τον Ερυθρό Αστέρα

Μετά την βαριά ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα, ο Παναθηναικός έβγαλε αντίδραση και "απέδρασε" από την έδρα του ΠΑΟΚ, επικρατώντας εκτός έδρας με 81-64, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 4-1, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 1-4.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-11). Οι "πράσινοι" έχτισαν μια διψήφια διαφορά πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-28).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-50). O Παναθηναικός διατήρησε το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ με 81-64.

Τα δεκάλεπτα: 11-25, 28-42, 50-66, 64-81
On Fire: Ο Ντι Λέο του ΠΑΟΚ με 17 πόντους σε 23:32 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 79-58 (οι 21 πόντοι διαφοράς για τον Παναθηναικό στο 37' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Παπαγιάννης (9ρ.) και Μέικον με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Ντι Λέο και Τζόουνς (8ρ.) με 17 και 15 πόντους.