Λαύριο-Ηρακλής 87-71: Πρώτη νίκη μετά από 1.5 μήνα με «31αρα» του Κάρτερ

Μετά από έξι ήττες στην Basket League και τελευταία χρονικά νίκη στις 30/10 επί του Άρη (73-69), το Λαύριο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας του Ηρακλή με 87-71 με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 5-6, ενώ οι κυανόλευκοι έπεσαν στο 3-7.

Το Λαύριο ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-17). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-36).

Η ομάδα της Νόριας Αττικής ανέβασε ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-50). Το Λαύριο κράτησε την διαφορά στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τον Ηρακλή με 87-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-36, 60-50, 87-71

On Fire:  Ο Τάισον Κάρτερ με 31 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 33:29 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 85-68 (οι 17 πόντοι διαφοράς για το Λαύριο στο 39' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από το Λαύριο διακρίθηκαν οι Κάρτερ και Νικολαίδης με 31 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Ντάγκλας και Σκορίδης με 12 πόντους έκαστος.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 31% στα τρίποντα του Ηρακλή, με το Λαύριο να έχει 45%>

Οι διαιτητές: Φούφης, Καλδίρης, Αναστόπουλος