Περιστέρι-ΑΕΚ 101-81: Πήρε τη ρεβανς για τον αποκλεισμό από το Κύπελλο

Το Περιστέρι πήρε τη ρεβανς για τον αποκλεισμό από το Κύπελλο Ελλάδας και νίκησε εντός έδρας την ΑΕΚ με 101-81, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 5-6, όσο έχουν και οι κιτρινόμαυροι.

Το Περιστέρι άρχισε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με έξι πόντους στο 5' λεπτό (12-6), με την ΑΕΚ να προσπερνάει στο 7' λεπτό και να έχει προβάδισμα με τέσσερις πόντους (25-21). Οι γηπεδούχοι με επτά σερί πόντους κατάφεραν να προηγηθούν με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-25). Η ομάδα των δυτικών προαστίων ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 20-14, προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-39).

Οι γηπεδούχοι "έχτισαν" μια διψήφια διαφορά πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και κατάφεραν να προηγηθούν με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-63). Το Περιστέρι ανέβασε ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-18, διεύρυνε το προβάδισμα του, με αποτέλεσμα να νικήσει την ΑΕΚ με 101-81.

Δεκάλεπτα: 28-25, 48-39, 76-63, 101-81

On Fire: Ο Πέτεγουέι του Περιστερίου με 18 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 101-79 (οι 22 πόντοι διαφοράς για το Περιστέρι στο 39' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Πέτεγουει και Γκιέλο με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Παππάς με 16 πόντους, με τους Κολόμ, Γκρίφιν, Χάμερ και Κουζέλογλου να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: To 40% της ΑΕΚ στα δίποντα, με το Περιστέρι να έχει 54%.

Διαιτητές: Τσαρουχά, Καρδάρης, Μιλαπίδης

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.