Λαύριο-ΠΑΟΚ 59-61: Νίκη στα σημεία για τους ασπρόμαυρους

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εκτός έδρας του Λαυρίου με 61-59 στις λεπτομέρειες και ανέβασε το ρεκόρ τους στο 5-7 (9η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 5-8 (7η θέση).

Το Λαύριο ήταν ανώτερο στα πρώτα λεπτά και είχε το πάνω χέρι, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-15).  Αν και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 14 πόντους σε δύο περιπτώσεις (29-15, 12' λεπτό και 32-18, 14' λεπττό), ο ΠΑΟΚ με 13 σερί πόντους, μείωσε αισθητά την διαφορά, αλλά οι μεταλλωρύχοι  προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (32-31). Ιδιαίτερα, ο Δημήτρης Κακλαμανάκης τραυματίστηκε στο 15' λεπτό μετά από μια μονομαχία στην ρακέτα με τον Ντέιβιντ ΝτιΛέο του ΠΑΟΚ και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο υποβασταζόμενος αφού δυσκολευόταν εμφανώς να πατήσει καλά το πόδι του στο έδαφος.

Οι "ασπρόμαυροι" πήραν τα ηνία του αγώνα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήραν προβάδισμα με πέντε πόντους (44-39, 27' λεπτό), με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις και με εννέα σερί πόντους, να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (48-44). Το Λαύριο ξέφυγε με οχτώ πόντους (52-44, 32' λεπτό), με τους "ασπρόμαυρους" να επιστρέφουν στον αγώνα με επτά σερί πόντους και η αναμέτρηση να γίνεται ντέρμπι. Το παιχνίδι κρίθηκε στο καλάθι του Ζερμέιν Λοβ στα 23" και στην άμυνα στον Τζέρι Σμιθ στην τελευταία φάση της αναμέτρησης, με τον ΠΑΟΚ να νικάει εκτός έδρας του Λαυρίου με 61-59.

Δεκάλεπτα: 21-15, 32-31, 48-44, 59-61

On Fire: Ο ΝτιΛέο του ΠΑΟΚ με 15 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 29-15 (οι 14 πόντοι διαφοράς για το Λαύριο στο 12' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από τον ΠΑΟΚ διακρίθηκαν οι Ντι Λέο και Λοβ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Σμιθ και Μουράτος με 13 και 10 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 35% του Λαυρίου στα δίποντα, με τον ΠΑΟΚ να έχει 45%.

Οι διαιτητές: Πουρσανίδης, Μάλαμας, Δαρλαμήτσος

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.