Λάρισα-Παναθηναϊκός 86-90: Με την ψυχή στο στόμα

Για 34λεπτά η Λάρισα είχε στριμώξει στα σκοινιά τον Παναθηναϊκό, που τα περίμενε όλα από τον Νέντοβιτς, όμως στο τέλος οι πράσινοι γλίτωσαν το... έμφραγμα, οι οποίοι κατάφεραν στο τέλος να βρουν λύσεις και να επικρατήσουν με 90-86.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή, με την Λάρισα με ένα επί μέρους σκορ 19-2, να είναι μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-16). Ιδιαίτερα η εμφάνιση των "πρασίνων στα πρώτα λεπτά, έβγαλε από...τα ρούχα του τον κόουτς Δημήτρη Πρίφτη, ο οποίος ζήτησε από τους παίκτες του να βελτιωθούν. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο κυρίως σε διψήφιο αριθμό πόντων και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-37).

Η διαφορά για τους Θεσσαλούς ανέβηκε και στους 19 πόντους (56-37, 22' λεπτό), με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν, αλλά τους γηπεδούχους να βρίσκουν απαντήσεις και να προηγούνται με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-56). Οι "πράσινοι" με ένα επί μέρους σκορ 15-5 στην τέταρτη περίοδο έφεραν το ματς στα ίσα (71-71, 34' λεπτό). Η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, με την Λάρισα να πιέζει και να κρατάει χαμηλά το σκορ, αλλά τον Παναθηναικό να καταφέρνει να νικήσει εκτός έδρας τους Θεσσαλούς με 90-86.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Νέντοβιτς και Γουάιτ με 38 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Λάρισα ο Χάντσον είχε 17 πόντους και εννέα ριμπάουντ, με τους Μάριτς και Ζάρα να έχουν από 13 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 29-16, 50-37, 66-56, 86-90

On Fire: Ο Νέντοβιτς του Παναθηναικού με 38 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 56-37 (οι 19 πόντοι για την Λάρισα στο 22' λεπτό

Το στατιστικο που έκανε την διαφορά: Το 48% της Λάρισας στα δίποντα, με τον Παναθηναικό να έχει 62%

Διαιτητές: Τσολάκος, Καρπάνος, Μπακάλης

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.