Παναθηναϊκός-Ηρακλής 70-58: Με υπογραφή των Γουάιτ και Έβανς

Ο Παναθηναικός υπερασπίστηκε την έδρα του και επικράτησε του Ηρακλή με 70-58 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 12-1, ενώ οι κυανόλευκοι έπεσαν στο 3-10.

Οι κυανόλευκοι είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-12). Αν και οι "πράσινοι" μείωσαν σε τρεις περιπτώσεις στον ένα πόντο στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ηρακλής κράτησε το προβάδισμα του και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-32).

Αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου, οι "πράσινοι" με ένα επί μέρους σκορ 10-4, προσπέρασαν δύο φορές, με τις δύο ομάδες όμως να είναι ισόπαλες στο 30' (48-48).  Ο Παναθηναικός πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-10, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας τον Ηρακλή με 70-58.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 32-35, 48-48, 70-58

On Fire: Ο Γουάιτ για τον Παναθηναικό με 19 πόντους, δέκα ριμπάουντ και μία ασίστ σε 32:13 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: To 68-55 (οι 13 πόντοι διαφοράς για τον Παναθηναικό στο 39' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Γουάιτ (10ρ. και μία ασίστ) και Έβανς (10ρ.) με 19 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Γκάρερ και Χένρι με 15 και 12 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 35% του Παναθηναικού στα τρίποντα, με τον Ηρακλή να έχει 25%.

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Ξενικάκης, Μπακάλης

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.