Ηρακλής-ΠΑΟΚ 73-84: Οι «ασπρόμαυροι» πήραν το επεισοδιακό ντέρμπι

Ο ΠΑΟΚ νίκησε εκτός έδρας τον Ηρακλή με 84-73 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 7-7 (5η θέση), ενώ οι κυανόλευκοι έπεσαν στο 3-11 (12η θέση).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τον Ηρακλή να έχει προβάδισμα με επτά πόντους (19-12, 7' λεπτό), αλλά τον ΠΑΟΚ με έξι σερί πόντους να μειώνει την διαφορά στον ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18). Οι "ασπρόμαυροι" ήταν πιο αποτελεσματικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 21-13, προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-32).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μεγάλη καθυστέρηση γύρω στα 40 λεπτά λόγω του ότι είχαν μπει περισσότεροι φίλαθλοι από τον επιτρεπτό αριθμό, ενώ έγιναν  παρατηρήσει στους φιλάθλους των κυανόλευκων  για την μη χρήση μάσκας στις εξέδρες και μη τήρηση των αποστάσεων, ενώ στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, ένας σκύλος διέκοψε το παιχνίδι για λίγα λεπτά καθώς βρέθηκε κοντά στο παρκέ και στους παίκτες. Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και είχαν τις καλές τους περιόδου, με τον ΠΑΟΚ με ένα επί μέρους σκορ 10-5, να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-54). Οι "ασπρόμαυροι" ήταν ανώτεροι στην τέταρτη περίοδο παρά την πίεση των κυανόλευκων και πήραν την εκτός έδρας νίκη με 84-73.

Από τον ΠΑΟΚ διακρίθηκαν οι Τζόουνς και Λοβ με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Γκάρετ και Σκορδίλης με 15 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-18, 32-39, 54-59, 73-84

On Fire: Ο Τζόουνς του ΠΑΟΚ με 20 πόντους και επτά ριμπάουντ σε 27:30 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 80-64 (οι 16 πόντοι διαφοράς για τον ΠΑΟΚ στο 35' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 14 λάθη του Ηρακλή, με τον ΠΑΟΚ να έχει εννέα.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Πιτσίλκας, Μάλαμας

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.