Ιωνικός. Ν – Παναθηναϊκός 61-68: Αγχωτική νίκη για το τριφύλλι

Ο Παναθηναϊκός πέρασε δύσκολα από την έδρα του Ιωνικού Νικαίας επικρατώντας με σκορ 68-61, για τη 16η αγωνιστική της  BasketLeague. Οι πράσινοι ανέβηκαν στο 13-1 αφήνοντας στο 3-12 τους αντιπάλους τους.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, αν και είχε αρκετές απουσίες, ήταν άστοχη και πραγματοποίησε κακή εμφάνιση, ωστόσο η διαφορά εμπειρίας της αρκούσε, ώστε να φτάσει στη νίκη.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Ιωνικό να εκμεταλλεύεται τις απουσίες του Παναθηναϊκού και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 15-15.

Στη συνέχεια οι Νικαιώτες, διατήρησαν τον καλό ρυθμό που είχαν στην επίθεση και πήγαν μπροστά με +3 (38-35) στο ημίχρονο.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, το ντέρμπι συνεχίστηκε, οι γηπεδούχοι έβρισκαν διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν απαντήσεις και προσπέρασαν 54-55 μπαίνοντας στην τελική ευθεία.

Το τριφύλλι, ήταν πιο ψύχραιμο στο τελείωμα του ματς, έπαιξε άμυνα σε κρίσιμες στιγμές και τελικά απέδρασε έστω και δύσκολα από τη Νίκαια με σκορ 68-61.

Ξεχώρισαν οι Παπαγιάννης με 18 πόντους για τον Παναθηναϊκό και Γόντικας με 12 πόντους για τον Ιωνικό. Ν

Δεκάλεπτα: 15-15, 38-35, 54-55, 61-68