Παναθηναϊκός-Περιστέρι 75-57: Με κομβικούς Γουάιτ και Μέικον

Ο Παναθηναικός υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε το Περιστέρι με 75-57, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 14-1, ενώ η ομάδα των δυτικών προαστίων έπεσε στο 7-8 (7η θέση).

Ο Παναθηναϊκός είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-13). Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 20-10, προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-23).

Οι "πράσινοι" διατήρησαν την διαφορά τους σε διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-43). Ο Παναθηναικός διατήρησε το προβάδισμα του σε διψήφιο αριθμό πόντων στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας το Περιστέρι με 75-57.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Γουάιτ και Μέικον με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι Μωραίτης και Σιμόν με έντεκα και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-13, 40-23, 58-43, 75-57

On Fire: Ο Οκάρο Γουάιτ του Παναθηναικού με 17 πόντους και επτά ριμπάουντ σε 33:09 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 66-44 (οι 22 πόντοι διαφοράς για τον Παναθηναικό στο 33' λεπτό)

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 13/30 του Περιστερίου στα δίποντα, με τον Παναθηναικό να έχει 21/36.

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Τζιόπανος, Μηλαπίδης

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.