Περιστέρι – ΠΑΟΚ 68-67: Ο Μωραΐτης έκρινε το θρίλερ

Παιχνίδι για γερά νεύρα είχαμε στο «Α. Παπανδρέου», με τον ΠΑΟΚ να επιστρέφει από το -12 του 28’ (57-45), να προηγείται με έξι πόντους, 2’45΄΄ πριν το τέλος (59-65), όμως κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Μωραΐτης που με πέντε συνεχόμενους πόντους χάρισε στην ομάδα του την νίκη με 68-67. Καθοριστικό το επιθετικό ριμπάουντ του Γκρέι στα 10’’, από το οποίο προήλθε το φάουλ και η βολή του Μωραΐτη που έκρινε το παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να πατά καλύτερα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης του «Α. Παπανδρέου», καθώς προηγήθηκε με 15-10 και 21-16, προτού ο Χρυσαφίδης με κάρφωμα μειώσει σε 18-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως και ειδικά από το 15 και μετά, η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην. Ο Ρίβερς με 2/2 βολές έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ με 27-26, όμως από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 15-0 (!) για το 41-27, σερί το οποίο διέκοψε ο Γιάνκοβιτς με buzzer beater τρίποντο, για το 41-30 του πρώτου ημιχρόνου.

Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Γκριν για το 47-41 στο 25’… ροκάνισαν την διαφορά από τους 14 στους έξι πόντους για τον ΠΑΟΚ, όμως Γκρέι και Γκιέλο έφεραν και πάλι το Περιστέρι στο +12 (53-41). Δύο βολές του Τζόουνς έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 57-47, για να έρθει ένα τρίποντο του Γιάνκοβιτς και ένα καλάθι του Τζόουνς, να ανεβάσουν το σερί στο 7-0 και να ρίξουν την διαφορά στους πέντε πόντους (57-52). Μάλιστα, το λέι απ του Λαβ και το αντικανονικό κόψιμο του Μπράουν πάνω στον Τζόουνς, για το 57-56, έφερε τον Δικέφαλο σε απόσταση αναπνοής, μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα, με το χρονόμετρο να δείχνει το 34ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να τα… σπάνε από την περιφέρεια, ο Τζόουνς σκόραρε πέντε σερί πόντους, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το προσπέρασμα με 57-61 και τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα σερί 16-0 από το 57-45 του 28’.  Ο  Μωραίτης διέκοψε το σερί των φιλοξενούμενων, ο Γκρέι με τρίποντο μείωσε σε 63-65, ενώ και πάλι ο Μωραίτης με 2/2 βολές έφερε το ματς στα ίσα, 94’’ πριν το φινάλε (65-65). Το λέι απ του Γκριν και με την βοήθεια της τύχης, καθώς η μπάλα κόλλησε στο στεφάνι προτού πέσει στο καλάθι, έβαλε και πάλι τον ΠΑΟΚ μπροστά με 67-65, ο Μωραΐτης ισοφάρισε εκ νέου σε 67-67, ο Γκριν αστόχησε σε τρίποντο στα 38’’, ο Μωραίτης αστόχησε σε τρίποντο στα 12’’, όμως ο Γκρέι πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, με το Περιστέρι να έχει ακόμα μία ευκαιρία και τον Μωραίτη να κερδίζει φάουλ από τον Ρίβερς και δύο βολές στα 2’’ για το φινάλε. Ο γκαρντ του Περιστερίου αστόχησε στην πρώτη βολή, ευστόχησε στην δεύτερη για το 68-67, με τον ΠΑΟΚ να έχει ένα τελευταίο σουτ, δύο δευτερολέπτων. Την ευθύνη ανέλαβε ο Λαβ που ασφυκτικά μαρκαρισμένος βρήκε σίδερο, με το Περιστέρι να παίρνει την δραματική νίκη και να φτάνει στο 8-8, με τον Δικέφαλο να πέφτει στο 7-8.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 41-30, 57-47, 68-67

On Fire: Εξαιρετικός ο Μωραΐτης με 12 πόντους, οι πέντε από αυτοί ήταν και οι τελευταίοι της ομάδας του, με τον Έλληνα γκαρντ να έχει και 10 ασίστ με έξι ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +14 για το Περιστέρι (41-27 στο 19’)

Ξεχώρισαν: 11 πόντους είχε ο Χρηστίδης και 10 πόντους Σαλούστρος για το Περιστέρι, ενώ για τον ΠΑΟΚ, από 15 πόντους είχαν οι Τζόουνς και Γκριν.

Το στοιχείο που έκανε την διαφορά: Το επιθετικό ριμπάουντ του Γκρέι στα 10’’, με το σκορ ισόπαλο στους 67 πόντους, που έδωσε στο Περιστέρι μία τελευταία επίθεση, από την οποία προέκυψε το φάουλ και η βολή του Μωραΐτη, που έκρινε το παιχνίδι.

Διαιτητές:  Παπαπέτρου, Ζάχαρης, Σταματόπουλος