Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 77-67: Με σβηστές τις μηχανές οι «πράσινοι» στην επιστροφή του Παπαπέτρου

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με 77-67 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 16-1 (1η θέση), ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 7-9 (9η θέση).

Ο Παναθηναϊκός ήταν πιο αποτελεσματικός στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-16). Οι "πράσινοι" συνέχισαν δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-31).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά του σε διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-48). Οι "ασπρόμαυροι" κάλυψαν την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, αλλά ο Παναθηναικός κράτησε την απόσταση και νίκησε εντός έδρας με 77-67.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκε ο Παπαγιάννης με 17 πόντους (7ρ. και πέντε ασίστ) με 17 πόντους, με τους Παπαπέτρου (1ρ. και μία ασίστ) και Σαντ Ρος (4ρ. και τέσσερις ασίστ) να σκοράρουν από έντεκα πόντους έκαστος. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Γκριν (2ρ. και τέσσερις ασίστ) και Τολιόπουλος (2ρ. και δύο ασίστ) με 15 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-16, 44-31, 63-48, 77-67

On Fire: Ο Παπαγιάννης του Παναθηναικού με 17 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 53-31 (οι 22 πόντοι διαφοράς για τον Παναθηναικό στο 23' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 36% του Παναθηναικού στα τρίποντα, με τον ΠΑΟΚ να έχει 28%.

Διαιτητές: Τσαρουχά, Τσολάκος, Κωνσταντινίδου

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.