Περιστέρι-Λάρισα 71-77: Εκτός έδρας νίκη με ανατροπή για τους Θεσσαλούς

Η Λάρισα επικράτησε εκτός έδρας του Περιστερίου με 77-71 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-9 (8η θέση), ενώ η ομάδα των δυτικών προαστίων έπεσε στο 8-10 (7η θέση).

Με αναμμένες τις μηχανές ξεκίνησε τον αγώνα το Περιστέρι, το οποίο ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-14). Οι γηπεδούχοι κράτησαν την απόσταση τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-35).

Άμεση η αντίδραση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι με ένα επί μέρους σκορ 21-11, προσπέρασαν και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-55). Η Λάρισα είχε το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας το Περιστέρι με 77-71.

Από την Λάρισα διακρίθηκε ο Κρουμπαλί με 16 πόντους, 16 ριμπάουντ και μία ασίστ σε 31:52 λεπτά, με τους Μάριτς και Μούντι να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος. Από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι Σιμόν και Μωραίτης με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 26-14, 44-35, 55-56, 71-77

On Fire: Ο Σίμον του Περιστερίου με 20 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και μία ασίστ σε 32:40 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 36-21 (οι 15 πόντοι διαφοράς για το Περιστέρι στο 14' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: To 45% του Περιστερίου στα δίποντα, με την Λάρισα να έχει 60%.

Διαιτητές: Γ. Πουρσανίδης, Καρδάρης, Κ. Πουρσανίδης