Λάρισα-ΠΑΟΚ 74-70: Ασταμάτητοι οι Θεσσαλοί με πέντε σερί νίκες

Η Λάρισα νίκησε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με 74-70 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-9 (8η θέση), ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 7-11 (11η θέση).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με αναμμένες τις μηχανές και πήρε προβάδισμα με εννέα πόντους (17-8, 5' λεπτό), με την Λάρισα με ένα επί μέρους σκορ 9-1 να μειώνει την διαφορά, αλλά τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-17). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Θεσσαλική ομάδα με ένα επί μέρους σκορ 14-4, να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-33).

Παρότι οι "ασπρόμαυροι" μείωσαν την διαφορά στους δύο πόντους σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να κρατάνε το προβάδισμα τους και να προηγούνται με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-48). Οι Θεσσαλονικείς πίεσαν στην τέταρτη περίοδο και μείωσαν στους τρεις πόντους (69-66, 39' λεπτό), ο Μούντι έβαλε ένα μεγάλο καλάθι αμέσως μετά, με την Λάρισα να παίζει πιο αποτελεσματικά στο τελευταίο λεπτά και για αυτό πήρε το θετικό αποτέλεσμα εντός έδρας επί του ΠΑΟΚ με 74-70, κάνοντας την πέμπτη σερί νίκη.

Από την Λάρισα διακρίθηκε ο Μούντι με 16 πόντους, με τους Γκριν και Χάντσον με δέκα πόντους έκαστος. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώριαν οι Λοβ και Ρίβετς με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 17-18, 38-33, 57-48, 74-70

On Fire: Ο Λοβ του ΠΑΟΚ με 17 πόντους, επτά ασίστ και ένα ριμπάουντ σε 34:52 λεπτα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 61-48 (οι 13 πόντοι διαφοράς για την Λάρισα στο 31' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 58% του ΠΑΟΚ στις βολές, ενώ η Λάρισα έχει 71%.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Καλδίρης, Λόρτος