Ολυμπιακός – Λάρισα 93-84:  Και τώρα Μονακό

Για ένα ημίχρονο ο Ολυμπιακός έβλεπε την Λάρισα να θυμίζει… Μονακό (24-37 στο 14’) και τον Χάντσον… Μάικ Τζέιμς (17 στο πρώτο μισό). Ένα επιμέρους 29-14, όμως, στο τρίτο δεκάλεπτο, έδειξε ξεκάθαρα ποιος είναι το… αφεντικό στην αναμέτρηση του ΣΕΦ, με τον Ολυμπιακό, παρά την συγκινητική προσπάθεια των φιλοξενούμενων,  να επικρατεί των Θεσσαλών με 93-84κ αι να στρέφει, πλέον, αποκλειστικά την προσοχή του στους αγώνες των Play Offs με την Μονακό.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε την Λάρισα, όμως το μυαλό των «ερυθρόλευκων» βρισκόταν ήδη στην Μονακό, κάτι που φρόντισαν να εκμεταλλευτούν στο απόλυτο οι φιλοξενούμενοι, που με όπλο το μακρινό τους σουτ, προηγήθηκαν με 24-16, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (20-25).  Ίδια η εικόνα και στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου, όταν η Λάρισα, με τον Χάντσον να τα… βάζει από παντού, έφτασαν μέχρι και στο +13 (24-37). Κάπου εκεί… ήχησαν συναγερμοί στα αυτιά των «ερυθρόλευκων», που απάντησαν με ένα επιμέρους 17-3 για το 41-40, με τον Ολυμπιακό να κλείνει το πρώτο μισό μπροστά με 46-44.

Οι φωνές του Γιώργου Μπαρτζώκα στους παίκτες του, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, σίγουρα έπαιξαν τον ρόλο τους στην μεταμορφωμένη εικόνα των «ερυθρόλευκων» στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Πειραιώτες να μπαίνουν… αφιονισμένοι στο παρκέ, σε άμυνα και επίθεση, ξεκινώντας με ένα εντυπωσιακό 18-4, που έστειλε την διαφορά στους  16 πόντους  (64-48). Η Λάρισα δεν το έβαλε κάτω… ροκάνισε εκ νέου την διαφορά στους εννέα  πόντους (81-72 στο 34’). Ο Σλούκας με πέντε σερί πόντους, έστειλε και πάλι την διαφορά στο +12 (86-74), όμως η Λάρισα είχε και πάλι απαντήσεις και με τρίποντο του Μάριτς, μείωσε στους επτά (86-79). Το τάιμ άουτ και οι αλλαγές του Μπαρτζώκα, όμως, έσφιξαν  την »ερυθρόλευκη» άμυνα και ο Βεζένκοβ με τρίποντο στα 62’’ για το 89-79… τελείωσαν το παιχνίδι. Έτσι, το τελικό 93-84 διατηρεί τον Ολυμπιακό στην κορυφή, με ρεκόρ 20-1, με την Λάρισα να πέφτει στο 9-10.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 46-44, 75-58, 93-84

On Fire: Εξαιρετικός ο Βεζένκοβ με 22 πόντους και επτά ριμπάουντ

Ξεχώρισαν: Σλούκας με 15 πόντους και Μάρτιν με 12, ηγήθηκαν του «ερυθρόλευκου» σκοραρίσματος. Για την Λάρισα, όλα τα λεφτά ήταν ο… καυτός Χάντσον, με 24 πόντους και ο Μάριτς με 21.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +19 για τον Ολυμπιακό (67-48) στο 25’

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 18-4 με το οποίο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στο τρίτο δεκάλεπτο.

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Δαρλαμήτσος, Κωνσταντινόπουλος