ΠΑΟΚ-Προμηθέας 84-65: Σαρωτικοί οι «ασπρόμαυροι» με «21αρα» του Λοβ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα με 84-65 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 9-12, ενώ οι Πατρινοί έπεσαν στο 11-10.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον ΠΑΟΚ με ένα επί μέρους σκορ 10-3, να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-17).  Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους "ασπρόμαυρους" με ένα επί μέρους σκορ 11-2, να προηγούνται με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-33).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-51). Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα του σε διψήφιο αριθμό πόντων στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα με 84-65.

Από τον ΠΑΟΚ δικαρίθηκε ο Λοβ με 21 πόντους, με τους Γκριν και Τολιόπουλο να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Σίμπσον και Χαντ με 16 και έντεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 21-17, 41-33, 64-51, 84-65

On Fire: Ο Λοβ με 21 πόντους, πέντε ασίστ και τρία ριμπάουντ σε 27:17 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 71-51 (οι 20 πόντοι διαφοράς για τον ΠΑΟΚ στο 32' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορα: Τους 51 πόντους του Προμηθέα στο ranking, με τον ΠΑΟΚ να έχει 109 πόντους.