Ηρακλής-Λαύριο 83-67: Πολυσήμαντη νίκη με υπογραφή Χένρι και Γκάρετ

Ο Ηρακλής νίκησε εντός έδρας το Λαύριο με 83-67 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 6-16 (13η θέση), ενώ η ομάδα από την Νότια Αττική έπεσε στο 8-15 (7η θέση).

Ο Ηρακλής άρχισε δυνατά στην αναμέτρηση και ήταν μπροστά με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-11). Οι κυανόλευκοι πήραν προβάδισμα ακόμη και με 23 πόντους (34-11, 11' λεπτό), με το Λαύριο να μειώνει την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά τους γηπεδούχους να προηγούνται με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-32).

Ο "Γηραιός" ανέβασε ταχύτητα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 32-19, προηγήθηκε με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-51). Το Λαύριο προσπάθησε να μειώσει την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, με τον Ηρακλή να διατηρεί το προβάδισμα του και να νικάει εντός έδρας με 83-67.

Από τον Ηρακλή διακρίθηκαν οι Χένρι και Γκάρετ με 29 και 23 πόντους αντίστοιχα. Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Βον και Μουράτος με 22 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-11, 41-32, 73-51, 83-67

On Fire: Ο Χένρι του Ηρακλή με 29 πόντους, οχτώ ριμπάουντ και πέντε ασίστ σε 31:56 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 76-51 (οι 25 πόντοι διαφοράς για τον Ηρακλή στο 32' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 37% του Λαυρίου στα δίποντα, με τον Ηρακλή να έχει 58%.