Προμηθέας-Παναθηναϊκός 67-76: Με «29αρα» του Μέικον

Ο Παναθηναικός νίκησε εκτός έδρας τον Προμηθέα με 76-67 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 20-2 (1η θέση), ενώ οι Πατρινοί έπεσαν στο 11-11 (5η θέση).

Δυναμικά ξεκίνησε ο Προμηθέας και πήρε προβάδισμα με δύο πόντους (9-7, 5' λεπτό), με τον Παναθηναϊκό να απαντάει με ένα επί μέρους σκορ 11-3 και να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-12). Οι "πράσινοι" επέβαλλαν τον ρυθμό τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν ακόμη και με 12 πόντους (32-20, 17' λεπτό), με τους Πατρινούς να μαζεύουν την διαφορά, αλλά τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-29).

Αν και οι γηπεδούχοι άσκησαν πίεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι "πράσινοι" δεν έχασαν λεπτό το προβάδισμα. Οι Πατρινοί έκαναν ένα επι μέρους σκορ 7-2 και μείωσαν στους τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-53). Ο Παναθηναικός ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 20-14, νίκησε εκτός έδρας τον Προμηθέα με 76-67.

Από τον Παναθηναικο διακρίθηκαν οι Μέικον και Γουάιτ με 29 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Φράνκαμπ και Άντριτς με δώδεκα και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 12-16, 29-34, 53-56, 67-76

On Fire: Ο Μέικον του Παναθηναικού με 29 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 32:12 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 32-20 (οι δώδεκα πόντοι για τον Παναθηναικό στο 22' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 28 ριμπάουντ του Προμηθέα, με τον Παναθηναικό να έχει 38 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Καρδάρης, Θεωνάς