Προμηθέας-Ηρακλής 78-69: Οι Πατρινοί βύθισαν ακόμη περισσότερο τους κυανόλευκους

Ο Προμηθέας μετά από ένα διάστημα αρνητικών αποτελεσμάτων, επέστρεψε στις νίκες και επικράτησε εντός έδρας του Ηρακλή με 78-69, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 12-11 (4η θέση), ενώ οι κυανόλευκοι έπεσν στο 6-17 (13η θέση).

Παρότι ο Ηρακλής είχε προβάδισμα πέντε πόντων (11-6, 5' λεπτό) στην αρχή του αγώνα, ο Προμηθέας έβγαλε αντίδραση και προσπέρασε, με τους κυανόλευκους να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-17).  Οι Πατρινοί ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 26-15, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-34).

Οι "πορτοκαλί" διατήρησαν την διαφορά τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-52). Σε διψήφια επίπεδα κατά κύριο λόγο κυμαίνονταν η διαφορά, με τον Ηρακλή να πιέζει, αλλά τον Προμηθέα να κρατάει την απόσταση ασφαλείας που δημιούργησε και να νικάει εντός έδρας μ 78-69.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Φράνκαμπ και Αγραβάνης με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Παπαδάκης και Γκάρετ (16ρ. και μία ασίστ) με 21 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα:  17-19, 43-34, 64-52, 78-69

On Fire: Ο Παπαδάκης του Ηρακλή με 21 πόντους, δύο ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 30:22 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 76-57 (οι 19 πόντοι διαφορά για τον Προμηθέα στο 35' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 15 λάθη του Ηρακλή, με τον Προμηθέα να έχει επτά λάθη.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσολάκος, Καλδίρης

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.  Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.