ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 96-72: Αποχαιρέτησαν με ευρεία νίκη οι ασπρόμαυροι

Ο ΠΑΟΚ νίκησε εντός έδρας την ΑΕΚ με 96-72 και ανέβηκε στο 10-14 (9η θέση), με αποτέλεσμα να μείνει εκτός playoffs του Ελληνικού πρωταθλήματος, ενώ οι κιτρινόμαυροι έπεσαν στο 13-11 (4η θέση).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-12).  Οι "ασπρόμαυροι" συνέχισαν δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-36)

Αν και οι "κιτρινόμαυροι" μείωσαν την διαφορά στους έξι πόντους (57-51) στα πρώτα λεπτάτου δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 17-7, προηγήθηκαν με 19 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-57).  Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την ΑΕΚ με 96-72.

Δεκάλεπτα: 22-12, 49-36, 74-57, 96-72

On Fire:  Ο Λοβ με 23 πόντους, πέντε ασίστ και δύο ριμπάουντ σε 30:18 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά:  Το 96-70 (οι 26 πόντοι διαφοράς για τον ΠΑΟΚ στο 39' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 40% της ΑΕΚ στα δίποντα, με τον ΠΑΟΚ να έχει 65%.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ., Τσαρούχα, Ταρενίδης