Προμηθέας-ΑΕΚ 77-75: Οι Πατρινοί προκρίθηκαν στα ημιτελικά της Basket League

Ο Προμηθέας νίκησε εντός έδρας την ΑΕΚ με 77-75 στην παράταση και κάνοντας το 2-0 στην σειρά, κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά της Basket League.

Αν και ο Προμηθέας πήρε προβάδισμα με έξι πόντους (9-3, 5' λεπτό) στην αρχή του αγώνα, η ΑΕΚ με ένα επί μέρους σκορ 11-4, προηγήθηκε με ένα πόντο στο 7' λεπτό (14-13). Οι Πατρινοί τρέξανε ένα επί μέρους σκορ 7-1 στα επόμενα λεπτά και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-15). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Αχαιούς να έχουν προβάδισμα με έξι πόντους (28-22, 25' λεπτό) και η ΑΕΚ να περνάει μπροστά δύο λεπτά αργότερα (29-28, 27' λεπτό). Οι γηπεδούχοι με έντεκα σερί πόντους προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-29).

+Οι Πατρινοί κράτησαν την απόσταση γύρω στο +10 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-48). Η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και έβγαλε αντίδραση, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 17-8, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου και να χρειαστούν την παράταση για να αναδείξουν τον νικητή. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στο έξτρα πεντάλεπτο, με το παιχνίδι να γίνεται θρίλερ και τον Τράβις Σίμπσον με δύο βολές στα 53'' για το τέλος, να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 77-75. Ο Προμηθέας έκανε το 2-0 στην σειρά, κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά της Basket League.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Γκραντ (14ρ.) και Αγραβάνης με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Ανγκόλα και Κολόμ με 22 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-15, 39-29,57-48, 65-65 (τέλος της τέταρτης περιόδου), 77-75 (τέλος της α' παράτασης)

On Fire: Ο Ανγκόλα της ΑΕΚ με 22 πόντους, έξι ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 39:07 λεπτα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 41-29 (οι δώδεκα πόντοι διαφορά για τον Προμηθέα στο 21' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 42% της ΑΕΚ στα δίποντα, με τον Προμηθέα να έχει 50%.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσολάκος, Κατραχούρας

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.