Παναθηναϊκός-Λάρισα 94-82: Προβάδισμα πρόκρισης με Παπαπέτρου και Παπαγιάννη

Ο Παναθηναικός υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε την Λάρισα με 94-82, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών της Basket League.

Δυναμικό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος παίζοντας πιο αποτελεσματικά στην αρχή του αγώνα, ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-17). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά τους κατά κύριο λόγο σε διψήφιο αριθμό πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-16, προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-33).

Οι "πράσινοι" κράτησαν μια διαφορά γύρω στο +20 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 24 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-53).  Αν και η Λάρισα με ένα επί μέρους σκορ 29-17, πίεσε στην τέταρτη περίοδο, ο Παναθηναικός διατήρησε το προβάδισμα του και νίκησε εντός έδρας με 94-82.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Παπαπέτρου και Παπαγιάννης (10ρ.) με 25 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Λάρισα ξεχώρισαν οι Καράμπελας και Μούντι με 18 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-17, 51-33, 77-53, 94-82

On Fire: Ο Παπαπέτρου με 25 πόντους, πέντε ασίστ και τρία ριμπάουντ σε 26:01 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 80-53 (οι 27 πόντοι διαφοράς για τον Παναθηναικό στο 31' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 37% της Λάρισας στα δίποντα, με τον Παναθηναικό να έχει 58%.

Διαιτητές:  Μάνος, Τσολάκος, Μαγκλογιάννης

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.