Παναθηναικός-Λάρισα 89-43: Πράσινο το δεύτερο εισιτήριο των τελικών της Basket League

Ο Παναθηναικός είχε τον πρώτο λόγο σε όλη την διάρκεια του αγωνα και νίκησε εντός έδρας την Λάρισα με 89-43, κάνοντας το 3-2 στην σειρά, με αποτέλεσμα να πάρει το δεύτερο χρονικά εισιτήριο για τους τελικούς της Basket League.

Καταιγιστικοί ήταν οι πράσινοι στην αρχή του αγώνα, με αποτέλεσμα να παίζουν αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με 16 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-12). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός κράτησε την απόσταση του γύρω στο +20 και κατάφερε να προηγηθεί με 23 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-23).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-12, προηγήθηκαν με 38 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-35). Ιδιαίτερα, συνέβησαν επεισόδια O Παναθηναικός συνέχισε δυναμικά στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 16-8, νίκησε εντός έδρας την Λάρισα με 89-43, κάνοντας το 3-2 στην σειρά, με αποτέλεσμα να πάρει το δεύτερο χρονικά εισιτήριο για τους τελικούς της Basket League, εκεί που θα βρει αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Γουάιτ και Νέντοβιτς με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Λάρισα ξεχώρισαν οι Κρουμπαλί και Ζάρας με έντεκα και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-12, 46-23, 73-35, 89-43

On Fire: Ο Γουάιτ του Παναθηναικού με 17 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 87-36 (οι 51 πόντοι διαφοράς στο 35' λεπτό για τον Παναθηναϊκό

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: To 22% της Λάρισας στα τρίποντα, με τον Παναθηναικό να έχει 50%.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τσαρούχα, Μάλαμας

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.  Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.