Λάρισα-Προμηθέας 88-84: Οι Θεσσαλοί επέστρεψαν από το -21 και έκαναν το 2-0 στην σειρά

Αν και ο Προμηθέας είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του αγώνα, η Λάρισα βρήκε απαντήσεις και κατάφερε να ανατρέψει τις καταστάσεις, με αποτέλεσμα να πάρει την εντός έδρας νίκη επί των Πατρινών με 88-84 και να κάνει το 2-0 στην σειρά για τους αγώνες της τρίτης θέσης.

Καταιγιστικός ήταν ο Προμηθέα στην αρχή του αγώνα και κατάφερε να είναι μπροστά με 17 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (36-19). Η Λάρισα βρήκε απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 26-17, με τους Πατρινούς να κρατάνε το προβάδισμα τους και να προηγούνται με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-45). Iδιαίτερα, ο Προμηθέας πήρε προβάδισμα ακόμη και με 21 πόντους στο 15' λεπτό (51-30).

Οι Θεσσαλοί συνέχισαν δυναμικά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με εννέα σερί πόντους, ισοφάρισε στο 28' λεπτό (71-71). Οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα και στο 29' λεπτό (73-73), με τους Αχαιούς  Με 15"" ο Σίμπσον για τον Προμηθέα με λέι απ έκανε το 75-73, το οποίο ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου. Η Λάρισα με ένα επί μέρους σκορ 15-9 στην τέταρτη περίοδο, έκανε το ματς ντέρμπι, ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου. Οι Θεσσαλοί έκαναν την ανατροπή και νίκησαν εντός έδρας τον Προμηθέα με 88-84 και να κάνει το 2-0 στην σειρά για τους αγώνες της τρίτης θέσης.

Από την Λάρισα διακρίθηκε ο Μούντι με 20 πόντους, με τους Χάντσον και Μάριτς να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος. Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Τανούλης και Σίμπσον με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 19-36, 45-53, 73-75, 88-84

On Fire: Ο Μούντι της Λάρισας με 20 πόντους, οχτώ ασίστ και πέντε ριμπάουντ σε 33:46 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 51-20 (οι 21 πόντοι διαφοράς για τον Προμηθέα στο 15' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 60% της Λάρισας στα δίποντα, με τον Προμηθέα να έχει 54%.

Διαιτητές: Παπαπέτρου - Μάνος - Θεονάς