Λάρισα-Προμηθέας 76-94: Διπλό για τους Πατρινούς που έκαναν το 2-2

Ο Προμηθέας νίκησε εκτός έδρας την Λάρισα με 94-76, κάνοντας το 2-2 στην σειρά για την τρίτη θέση της Basket League.

Δυναμικό ξεκίνημα για την Λάρισα, η οποία ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-16). Η Θεσσαλική ομάδα κράτησε την απόσταση της κυρίως σε διψήφια διαφορά πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-34).

Παρότι οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με εννέα πόντους (45-36, 21' λεπτό), οι Πατρινοί με ένα επί μέρους σκορ 26-13, προσπέρασαν και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-58).  Ο Προμηθέας πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περιοδο και με ένα επί μέρους σκορ 34-18, νίκησε εκτός έδρας την Λάρισα με 94-76, κάνοντας το 2-2 στην σειρά της τρίτης θέσης της Basket League.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Γκίκας (4ρ. και 13 ασίστ) και Γκραντ (6ρ.) με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Λάρισα ξεχώρισε ο Μούντι με 26 πόντους, με τους Χάντσον και Κρουμπαλί να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 25-16, 45-34, 58-60, 76-94

On Fire: Ο Μούντι της Λάρισας με 26 πόντους, τέσσερις ασίστ και ένα ριμπάουντ σε 32:33 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: To 93-72 (οι 21 πόντοι διαφοράς για τον Προμηθέα στο 37' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 48% του Προμηθέα στα τρίποντα, με την Λάρισα να έχει 37%.

Διαιτητές: Φούφης, Τσολάκος, Καλδίρης

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.