ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 65-59: Τρίτη στο τουρνουά «Ν. Φάσουρας» η Ένωση

Στην τρίτη θέση του τουρνουά «Ν. Φάσουρας» τερμάτισε η ΑΕΚ, μετά την νίκη της στον μικρό τελικό επί του ΠΑΟΚ με 65-59.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τον ΠΑΟΚ να ξεκινά με ένα γρήγορο 6-0, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με 18-16. Ίδια η εικόνα και της δεύτερης περιόδου, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα, την ΑΕΚ, όμως, με ένα μίνι 4-0 στα δύο τελευταία λεπτά, να κλείνει το πρώτο μισό μπροστά με 34-32.

Με… φόρα ξεκίνησε και την τρίτη περίοδο η Ένωση, που προηγήθηκε με 43-36 στο 24’, ενώ έφτασε σε διψήφιο προβάδισμα (48-37), προτού ο Χαντς με τρίπον το γράψει το 48-40 του 30’.  Ένα γρήγορο 5-0 έφερε την ΑΕΚ στο +13 (53-40), Χαντς και Ράιλι απάντησαν με ένα 9-0 για τον ΠΑΟΚ, που μείωσε στους 4 (53-49), όμως ο Φιλιππάκος έστειλε και πάλι την ΑΕΚ στο +10 (59-49). Έτσι, το τελικό 65-59 έφερε την Ένωση στην 3η θέση του τουρνουά και τον ΠΑΟΚ στην 4η.

13 πόντους σημείωσε ο Φρέιζερ για την ΑΕΚ, για την οποία δεν αγωνίστηκε ο Γουίλιαμς, με τον Μαυροειδή να έχει 12 πόντους και τους Φιλιππάκο και Κόνιαρη από 10 έκαστος.

Για τον ΠΑΟΚ, ο Ράιλι είχε 15 πόντους και ο Χαντς 12.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 34-32, 48-40, 65-59.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης 10, Φρέιζερ 13, Πετρόπουλος 2, Ξανθόπουλος, Φιλιππάκος 10, Περσίδης 2, Μαυροειδής 12, Παπαδάκης 9, Ουίλιαμς, Στρέλνιεκς 7.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 7, Ντάρκο-Κέλι 5, Ράιλι 15, Τσιακμάς 3, Χαντς 14, Μαργαρίτης 4, Πόλεϊ 6, Σλαφτσάκης 1, Χρηστίδης, Καμπερίδης, Σαλούστρος 3, Ρένφρο 1.