Χάποελ Χολόν-Περιστέρι 82-87: Οι Κασελάκης και Φρανσίσκο έδειξαν τον δρόμο για την νίκη

Φιλική επικράτηση για το Περιστέρι που κοουτσάρει ο Βασίλης Σπανούλης επι της Χάποελ Χολόν με 87-82 για το τουρνουά "Νεόφυτος Χανδριώτης" στην Κύπρο.

Σαρωτικοί ήταν οι γηπεδούχοι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-16). Αν και η Χάποελ Χολόν ανέβασε ρυθμό και μείωσε την απόσταση της, η ομάδα των δυτικών προαστίων διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-40).

Η ομάδα του κόουτς Βασίλη Σπανούλη διεύρυνε την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-63). Αν και η Χάποελ Χολόν μείωσε ακόμη και στον ένα πόντο στο 37' λεπτό (82-81), το Περιστέρι βρήκε απαντήσεις και κατάφερε με ένα επί μέρους σκορ 5-1, να νικήσει με 87-82.

Από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Κασελάκης και Φρανσίσκο με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 16-26, 40-46, 63-74, 82-87.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπιλάν 11 (7 ριμπάουντ), Ραντάνοβ 4, Πουλιανίτης 9 (3/6 τρίποντα), Ντένμον 6 (2/6 τρίποντα), Κασελάκης 21 (4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Τζούστον 2, Φρανσίσκο 20 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές), Φύτρος, Μωραΐτης 10 (1/5 τρίποντα), Γκιουζέλης 2, Ζούγρης, Σταυρακόπουλος 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 16/30 δίποντα, 14/36 τρίποντα, 13/16 βολές, 34 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ.