Λαύριο – Προμηθέας 80-90: Κουλμπόκα και Κάουαν έφεραν το «διπλό»

Χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο (17-33) και με τους  Κουλμπόκα και Κάουαν να κρατούν όρθιους τους Πατρινούς, στην αντεπίθεση του Λαυρίου στην τρίτη περίοδο, ο Προμηθέας πέρασε από την Λαυρεωτική  με 90-80, ξεκινώντας νικηφόρα την πορεία του στην Basket League.

Το Λαύριο έδειχνε να πατάει καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με το συγκρότημα του Χρήστου Σερέλη να προηγείται με 26-21, στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Η απάντηση των Πατρινών, όμως, ήταν άμεση στην δεύτερη περίοδο. Ο Τσαϊρέλης με πέντε προσωπικούς του πόντους ισοφάρισε σε 26-26, ο Ζάρας με τρίποντο έβαλε και πάλι το Λαύριο μπροστά με 29-26, για να ακολουθήσει, όμως, ένα επιμέρους 5-15 για το 34-41. Ο Γκίμπσον με συνεχόμενα τρίποντα έφερε τους φιλοξενούμενους στο +9 (43-52), με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με το εντυπωσιακό  43-54, χάρη σε ένα εμφατικό 17-33 για τους φιλοξενούμενους!

Εντελώς διαφορετική η εικόνα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, καθώς το καλάθι του Κουλμπόκα για το 43-56, ακολούθησε ένα επιμέρους 13-4, που έφερε το Λαύριο στο -2 (56-58). Παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων, όμως, ο Προμηθέας διατήρησε την ψυχραιμία του και μπήκε στην τελευταία… στροφή του αγώνα, με προβάδισμα επτά πόντων (66-73). Ο εξαιρετικός Κουλμπόκα έστειλε τον Προμηθέα στο +9 (71-80), με τον Κακλαμανάκη να… κλειδώνει το «διπλό» της ομάδας του, πετυχαίνοντας το 75-85 στο 37’. Έτσι, το τελικό 80-90, δίνει την πρώτη νίκη στους Πατρινούς, στο πρωτάθλημα της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 43-54, 66-73, 80-90

On Fire: Ο Κουλμπόκα ήταν… όλα τα λεφτά για τους νικητές, με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +13 για τον Προμηθέα (75-88 στο 37’)

Ξεχώρισαν: Εξαιρετικός ο Κάουαν με 20 πόντους, με τον Σίμπσον να έχει 15 πόντους με 5/9 τρίποντα. Για το Λαύριο, ο Φλαγκ είχε 19 πόντους και 12 ριμπάουντ και οι Κόουλ και Γερομιχαλός από 16 έκαστος.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Μάνος, Τσολάκος