Περιστέρι-ΠΑΟΚ 85-77: Με υπογραφή των Ντένμον και Μπίλαν

Πήρε την ματσάρα το Περιστέρι κυρίως με το επί μέρους σκορ 26-17 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με 85-77, για την πρώτη αγωνιστική της Basket League.

Το Περιστέρι είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του αγώνα και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-13). Υψηλά κινήθηκε το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο (29-25), Αν και ο ΠΑΟΚ πίεσε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, η ομάδα των δυτικών προαστίων διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-42).

Αν και οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι "ασπρόμαυροι" με πέντε σερί πόντους, πήραν προβάδισμα με +3 στο 38' λεπτό (60-57) και με +1 (60-59) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Το Περιστέρι πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-17, νίκησε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με 85-77.

Από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Ντένμον και Μπίλαν με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Φράνκε και Χάντς με 23 και 22 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-13, 44-42, 59-60, 85-77
On Fire: Ο Ντένμον του Περιστερίου με 23 πόντους, τρεις ασίστ και ένα ριμπάουντ σε 33:45 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Οι οχτώ πόντοι διαφοράς για το Περιστέρι σε πολλές περιπτώσεις (85-77, 40' λεπτό)
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Συμεωνίδης, Τσιμπούρης