Άρης-Παναθηναϊκός 69-65: Αυτοκράτορας από τα παλιά (pics)

O Άρης πήρε τη νίκη με 69-65 στην πρεμιέρα της Basket League από τον Παναθηναϊκό. Οι Θεσσαλονικείς ήταν καλύτεροι στο συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, άντεξε στην αντεπίθεση των "πράσινων" και όλα αυτά σε ένα γεμάτο "Αλεξάνδρειο" που δεν σταμάτησε να κάνει... θόρυβο!

Το πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν πως ήθελαν να γίνουν από νωρίς τα αφεντικά. Δεν επέστρεψαν στους «πράσινους» να προηγηθούν σε καμία στιγμή, με τους φιλοξενούμενους να αρκούνται σε τρεις ισοπαλίες (8-8 στο 4’15’’, 11-11 στο 6’, 13-13 στο 7’20’’). Αντίθετα, ο Άρης έφτασε ως το +4 (8-4, 3’) και συνέχισε ακόμη καλύτερα. Σε αυτήν την πρώτη περίοδο οι «κίτρινοι» μέτρησαν 4/9 τρίποντα, την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε 0/4 και πήρε ότι μπορούσε από τα σουτ δύο πόντων (6/7).

Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τους Θεσσαλονικείς. Η άμυνά τους οδήγησε σε λάθη τον αντίπαλό τους ξανά και ξανά, ο οποίος επιπλέον συνέχιζε άστοχος από τα 6μ75 και επιρρεπής στα λάθη. Στο 14’ ο Παναθηναϊκός είχε 0/7 τρίποντα και 9 λάθη, την ώρα που ο Τολιόπουλος με πέντε συνεχόμενους πόντους έγραψε το 24-17 (15’), ο Ουίλιαμς ευστοχούσε για πρώτη φορά στο παιχνίδι κι αυτή με 1/ 2 βολές (24-18), ο Γκούντγουιν έπαιρνε το ένα επιθετικό ριμπάουντ μετά το άλλο (9 συνολικά για τον Άρη στο πρώτο μισό) και ο Χάγκινς με ένα ακόμη τρίποντο έδινε διψήφια τιμή στη διαφορά (29-18, 18’). Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια οι «πράσινοι» είχαν 7/10 τρίποντα, αλλά από εκεί και πέρα μέτρησαν 0/11 τρίποντα, 6/12 βολές (1/6 ο Ουίλιαμς), 12 λάθη και μόλις 3 ασίστ σημειώνοντας μόλις πέντε πόντους σε 10 λεπτά!. Ο Άρης να επιδείξει 6/13 τρίποντα και 7 κλεψίματα!

Οι γηπεδούχοι έφτασαν ως το +15 (35-20, 22') με το "καλημέρα" στην τρίτη περίοδο. Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε μόνο όταν ο Παναθηναϊκός βρήκε μακρινό σουτ. Τρίποντα από Μποχωρίδη, Λι και Γκριγκόνις οδήγησαν στο 39-33 (25') και το κάρφωμα του Ουίλιαμς διαμόρφωσε το 39-35 (26'). Ένα ακόμη τρίποντο έδωσε στη διαφορά τη μικρότερη δυνατή τιμή της (42-41, 28'20'') και ο Ουίλιαμς έδωσε στους "πράσινους" το πρώτο προβάδισμα στο παιχνίδι (42-43, 28'30'') και έγραψε και το 43-45 (29'30'') με την τρίτη περίοδο να λήγει στο... Χ (45-45).

O Άρης πήρε και πάλι το προβάδισμα (47-45, 31'10'') με τον Νότε με τον Ουίλιαμς όμως να συνεχίζει (47-48, 31'25''). Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό να κάνει ένα βήμα μπροστά (51-55, 33') και τους γηπεδούχους να απαντούν (57-55, 34'45'') και να φτάνουν και πάλι στο +5 (63-58, 36'45''). Λι και Γκριγκόνις οδήγησαν το παιχνίδι σε μία ακόμη ισοπαλία (63-63, 38').

Ένα ακόμη κάρφωμα από τον Γκούντγουιν έγραψε το 66-63 (38'40''), ο Χάγκινς με 28'' στο ρολόι διαμόρφωσε το 68-65, ο Μποχωρίδης χρεώθηκε με βήματα με 11'' για τη λήξη. Το φάουλ έγινε στον Νότε για το 69-65 που έγραψε και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 29-20, 45-45, 69-65

On fire: Ο Τσέβεζ Γκούντγουιν ήταν αυτός που φάνηκε να είναι παντού στο παρκέ. Τελείωσε το παιχνίδι με double double με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ και ήταν καθοριστικός στην επικράτηση του Άρη στη διάρκεια του παιχνιδιού στη ρακέτα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +15 για τον Άρη (35-20, 21'20''), +4 για τον Παναθηναϊκό (49-53, 32'25'')

Ξεχώρισαν: Γκούντγουιν, Χάγκινς από τον Άρη που έκανε μια ομαδική προσπάθεια, ενώ από τον Παναθηναϊκό ο Λι και ο Ουίλιαμς του δευτέρου ημιχρόνου

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Θεονάς, Πιτσίλκας