ΑΕΚ-Καρδίτσα 79-63: Με υπογραφή των Φράζιερ και Μίτσελ

Η ΑΕΚ νίκησε εντός έδρας την Καρδίτσα με 79-63, για την πρώτη αγωνιστική της Basket League.

Δυναμικό ξεκίνημα για την ΑΕΚ, η οποία ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-11). Οι κιτρινόμαυροι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 26-16, προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-27).

Η Καρδίτσα ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την Ένωση να διατηρεί το προβάδισμα της σε διψήφιο αριθμό πόντων και προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-50). Η ΑΕΚ κράτησε την απόσταση της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Καρδίτσα με 79-63.

Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Φραζίερ και Μίτσελ με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Καρδίτσα ξεχώρισαν οι Μπατεμόν και Μπεχάιμ (10ρ. και μία ασίστ) με 16 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-11, 49-27, 64-50, 79-63.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης - Γερακίνης - Τηγάνης.

On Fire: Ο Μπάτεμον της Καρδίτσας με 16 πόντους, πέντε ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 32:15 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +26 για την ΑΕΚ στο 22' λεπτό (53-27).