Απόλλων Π. – Καρδίτσα 78-72: Το πρώτο ροζ φύλλο ήρθε στην παράταση

Ο Απόλλων Πάτρας έκανε τα εύκολα… δύσκολα, είδε την Καρδίτσα να επιστρέφει από το -13 του 30’ (60-47), να στέλνει το ματς στην παράταση, χάρη σε τρίποντο του Αγραβάνη από τα 9’ μέτρα (70-70), όμως στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και με την νίκη τους με 78-72, έκαναν… σεφτέ στην Basket League. Εξαιρετικός ο Τέιλορ με 24 πόντους.

Με όπλο την άμυνα της, η ομάδα της Πάτρας φρόντισε να αποκτήσει διψήφιο προβάδισμα από το πρώτο μισό της αναμέτρησης. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο, όπως φαίνεται από το 19-16, όμως στην δεύτερη περίοδο, ο Απόλλων ανέβασε την απόδοση του και με τον Τέιλορ να ηγείται του σκοραρίσματος, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με +11 (40-29).

Το τρίποντο του Καράμπελα έφερε γρήγορα τον Απόλλωνα στο +14 (43-29), όμως η Καρδίτσα αντέδρασε και με ένα επιμέρους 2-12, έριξε την διαφορά στους 4 πόντους (45-41). Η επιστροφή των νεοφώτιστων σήμανε… συναγερμό στο στρατόπεδο των Πατρινών, με τους Τέιλορ και Ντέιβις να αναλαμβάνουν δράση, στέλνοντας και πάλι την διαφορά στο +13 (58-45), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 60-47. Ένα γρήγορο 4-0 από την Καρδίτσα, έριξε την διαφορά στους 9 πόντους (60-51), με τον Μπέιτμον να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του και με οκτώ συνεχόμενους προσωπικούς πόντους, μείωσε στο καλάθι (61-59). Το τρίποντο του Τέιλορ για το 64-59… ξεμπλόκαρε τους γηπεδούχους, όμως η Καρδίτσα είχε και αυτή τη φορά λύσεις και με ένα σερί 6-0 πέρασε μπροστά με 65-64. Συνεχόμενοι πόντοι του Μπόγρη κράτησαν ζωντανό τον Απόλλωνα (67-67), το λέι απ του Τζόουνς  έγραψε το 69-67, με τον Σίλα να κόβει εντυπωσιακά τον Μπέιτμον στον αιφνιδιασμό στα 23’’. Ο Καράμπελας έκλεψε την μπάλα στην επαναφορά των φιλοξενούμενων, με τον ίδιο με 1/2 βολές να γράφει το 70-67, τον Αγραβάνη, όμως, να έχει τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι, καθώς με τρίποντο από τα 9 μέτρα, έγραψε το 70-70, στέλνοντας το ματς στην παράταση, καθώς το σουτ του Ντέιβις στην εκπνοή, δεν βρήκε στόχο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν, θεωρητικά, το μομέντουμ του αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο, όμως αυτό δεν φάνηκε καθόλου στο παρκέ. Αντίθετα, ο Απόλλων ήταν αυτός που… κλείδωσε την Καρδίτσα, επιτρέποντας της να σημειώσει μόλις δύο πόντους σε ολόκληρη την παράταση, με τον ίδιο, χάρη σε δύο τρίποντα των Τζόουνς και Καράμπελα, να… τελειώνει το ματς, με το 78-72 να τον φέρνει στο 1-2, ρεκόρ το οποίο, πλέον, έχει και η Καρδίτσα.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-29, 60-47, 70-70 (κ.δ), 78-72 (παρ)

On Fire: Εξαιρετικός ο Τέιλορ, με 24 πόντους και εννέα ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +14 για τον Απόλλωνα (43-29) στο 21’.

Ξεχώρισαν:  13 πόντους και εννέα ριμπάουντ είχε ο Ντέιβις, με τον Μπόγρη να έχει εννέα πόντους, οκτώ ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και δύο κλεψίματα. Για την Καρδίτσα, ο Μπέιτμον είχε 14 πόντους και επτά ασίστ, ο  Ντελόριερ 13 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Χάντερ 12 πόντους.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Τζιοπάνος, Αγραφιώτης