Περιστέρι – ΑΕΚ 80-84: Ο δικέφαλος… πέταξε στο 3-0

Ματσάρα στο «Α. Παπανδρέου», με την ΑΕΚ να επικρατεί του Περιστερίου με 84-80, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Παρέμεινε αήττητη η Ένωση, στο 1-2 οι γηπεδούχοι. Προσωρινή διακοπή λόγω επεισοδίων, λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Η ΑΕΚ μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι, με την Ένωση να παίρνει τα ηνία από το ξεκίνημα, κτίζοντας μία διαφορά εννέα πόντων (11-20), προτού οι Ντέιβις και Τζούστον μειώσουν σε 15-20, σε ένα πρώτο δεκάλεπτο που σημαδεύτηκε από την (προσωρινή, όπως αποδείχθηκε), διακοπή του αγώνα, λόγω επεισοδίων στις εξέδρες. Παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων, η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, ξεφεύγοντας με 11 πόντους, με τους ΜακΓκρίφ και Μάντσεν (23-34). Και πάλι, όμως, το Περιστέρι είχε τις απαντήσεις, καθώς… εξαφάνισε την διαφορά πριν το φινάλε του ημιχρόνου, με τον Ντέιβις να μειώνει στον πόντο (37-38), προτού ο Μάντσεν γράψει το 37-40, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό του αγώνα.

Και αν στο πρώτο μέρος η Ένωση είχε τον πρώτο λόγο, το τρίτο δεκάλεπτο ήταν υπόθεση των γηπεδούχων. Οι φωνές του Βασίλη Σπανούλη στην ανάπαυλα έκαναν δουλειά, με το Περιστέρι να επιστρέφει… μεταμορφωμένο, να κάνει την πρώτη προσπέραση στο 23’ με τον Ντέιβις (45-43), φτάνοντας, μάλιστα, μέχρι το +7 με λέι απ του Μίλαν (52-45).  Ο Ντένμον έστειλε για πρώτη φορά την ομάδα του στο +9 (57-48), η ΑΕΚ επέστρεψε σε απόσταση βολής (61-58), προτού ο Ντένμον με buzzer beater τρίποντο κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με το Περιστέρι στο +6 (64-58).  Ένα τετράποντο (!) του Φερέιζερ και ένα άλει ουπ κάρφωμα του ΜακΓκριφ, έφεραν την ΑΕΚ μπροστά με 69-68, ενώ ο άσος της Ένωσης ανέβασε το σερί της Ένωσης στο 8-0 (68-71). Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Ντένμον έβαλαν και πάλι τους γηπεδούχους μπροστά, με το παιχνίδι να κρέμεται από μία κλωστή. Φρέιζερ και ΜακΓκρίφ έβαλαν και πάλι την ΑΕΚ μπροστά με 78-76, ενώ ο Φρέιζερ πέτυχε ένα τεράστιο καλάθι στα 51’’ για το 78-82. Το καλάθι του Γουίλιαμς για το 80-84 στα 23’’ και το λάθος του Μωραΐτη στα 11’’… κλείδωσαν την νίκη για τους φιλοξενούμενους, με την ΑΕΚ να επικρατεί με 84-80.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 37-40, 64-58, 80-84

On Fire:  27 πόντους σημείωσε ο Ντένμον, οι οποίοι, όμως, δεν ήταν αρκετοί για το Περιστέρι.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +11 για την ΑΕΚ (23-34) στο 17’,

Ξεχώρισαν:  ΜακΓκρίφ με 18 πόντους και Μίτσελ με 16 ξεχώρισαν από την ΑΕΚ, ενώ ο Φρέιζερ είχε… κρύο αίμα, με κρίσιμα καλάθια στο φινάλε και συνολικά 13 πόντους. Για το Περιστέρι, εκτός του Ντένμον, ο Μπιλάν είχε 12 πόντους και ο Ραντάνοβ 11.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Μάνος, Ζαχαρής