Απόλλων Π. – Περιστέρι 71-77: Επιστροφή στις νίκες δια χειρός Ντένμον

Ένα επιμέρους 2-16 για το Περιστέρι, στο ξεκίνημα του β’ μέρους και ο επιθετικός οίστρος του Ντένμον, έκαναν την διαφορά στην αναμέτρηση της Πάτρας, με το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη  να επικρατεί του Απόλλωνα με 77-71, ανεβαίνοντας στο 2-2.

Το Περιστέρι ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση, παίρνοντας προβάδισμα 13 πόντων, μόλις από το 4΄λεπτό (4-17). Οι Πατρινοί, όμως, όχι απλά επέστρεψαν άμεσα στο ματς, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στον πόντο (22-23), μετά από τρίποντο του Μαστρογιαννόπουλου, αλλά πέρασαν και μπροστά με τον Τέιλορ στο 13’ (31-29). Μάλιστα, ο Απόλλων έκλεισε ιδανικά το πρώτο μισό του αγώνα, καθώς με ένα επιμέρους 7-2 στο φινάλε, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με προβάδισμα πέντε πότων (44-39).

Εκ διαμέτρου αντίθετο το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με το Περιστέρι να ξεκινά αυτό με ένα 2-16 (!), το οποίο έφερε τους φιλοξενούμενους στο +9 (46-55). Το καλάθι του Τζούστον στο 25’, έφερε το Περιστέρι, μετά από πολύ ώρα και πάλι μπροστά με διψήφια διαφορά (49-59), όμως οι Πατρινοί είχαν εκ νέου απαντήσεις και με τους Τέιλορ, Ντέιβις και Καράμπελα, έφεραν το ματς στο σουτ (59-62), προτού ο Μπιλάν διαμορφώσει το 60-66, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Το τρίποντο του Τζόουνς για το 63-66, έφερε και πάλι τον Απόλλωνα σε απόσταση βολής, όμως το Περιστέρι απάντησε με τους Πουλιανίτη και Τζούστον για το 63-72. Ντέιβις και Μπόγρης έριξαν την διαφορά στους 4 πόντους στο 37’ (68-72), όμως πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Ντένμον για το 68-77… κλείδωσαν το «διπλό» για το Περιστέρι, με το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη να επικρατεί του Απόλλωνα με 77-71, να ανεβαίνει στο 2-2 και τους Πατρινούς να πέφτουν στο 1-3.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-39, 60-66, 71-77

On Fire: Ο Ντένμον με 24 πόντους ήταν το… πρώτο βιολί του Περιστερίου.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +13 για το Περιστέρι (4-17) στο 4’.

Ξεχώρισαν:  Εξαιρετικός ο «διπλός» Μπίλαν με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Τζούστον είχε 16 πόντους. Για τον Απόλλωνα, 20 πόντους και εννέα ριμπάουντ είχε ο Ντέιβις και 16 ο Τέιλορ.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Πιτσίλκας, Αγραφιώτης