Λαύριο-ΑΕΚ 67-84: Επιστροφή στις νίκες για τους κιτρινόμαυρους

Η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας το Λαύριο με 84-67 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-1, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 0-5.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε η ΑΕΚ στον αγώνα, με το Λαύριο να ισοφαρίζει στο 8' λεπτό (14-14). Οι κιτρινόμαυροι με σερί πόντους, ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-14). Αν και οι γηπεδούχοι μείωσαν στους τρεις πόντους σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ένωση συνέχισε να είναι μπροστά και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-33).

Παρότι οι μεταλλωρύχοι προσπέρασαν στο 27' λεπτό (52-51), οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-54). Η ΑΕΚ ήταν σαρωτική στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-13, νίκησε εκτός έδρας το Λαύριο με 84-67.

Από την ΑΕΚ διακρίθηκε ο ΜακΓκρίφ με 17 πόντους, με τους Μάντσεν και Γουίλιαμς να σκοράρουν από 15 πόντους έκαστος. Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Κόουλ και Νικολαίδης με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 14-20, 33-39, 54-58, 67-84

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης - Ζαχαρής - Πουρσανίδης Κ..

On Fire: Ο Κόουλ του Λαυρίου με 18 πόντους, ένα ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 31:48 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 84-63 (οι 21 πόντοι διαφοράς για την ΑΕΚ στο 38' λεπτό).