Ιωνικός Ν. – Ολυμπιακός 81-107: Πάτησε γκάζι, έμεινε αήττητος (pics)

Ο Ολυμπιακός ταλαιπωρήθηκε για περίπου 21 λεπτά στη Νίκαια, αλλά πάτησε το γκάζι στο δεύτερο μισό, ξέφυγε και τελικά επικράτησε με 107-81 του Ιωνικού για την 5η αγωνιστική της Basket League, παραμένοντας αήττητος.

Οι γηπεδούχοι έσπασαν το... ρόδι στο σκοράρισμα (2-0), οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν πρώτοι (2-8, 3’), αλλά ένα λεπτό αργότερα το παιχνίδι ήταν στα ίσια (8-8, 4’40’’) με τρίποντα των Σίμονς και Χόκινς. Τα τρίποντα ήταν ένας σημαντικός παράγοντας για να διατηρήσει το παιχνίδι τον χαρακτήρα του ντέρμπι (17-17, 7’40’’) με τον Ιωνικό να μετρά 5/10 στο πρώτο οχτάλεπτο, χωρίς να το σκέφτεται δεύτερη φορά, ούτε σε περιπτώσεις αιφνιδιασμού. Ο Ολυμπιακός έχτισε και πάλι μια διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου μετά και την τεχνική ποινή στον πάγκο των αντιπάλων του για διαμαρτυρία, που βοήθησε να διαμορφωθεί το 22-30.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στη δεύτερη περίοδο με το 29-34 (11’25’’) που διαμόρφωσε με σουτ τριών πόντων ο Νίκο Αρσενόπουλος, να γίνεται 29-42 (14’40’’) από τον Μουστάφα Φαλ και 31-45 (15’) από τον Κώστα Σλούκα. Τα λάθη που κόστισαν στον αγώνα με τη Βαλένθια, επέστρεψαν για τον Ολυμπιακό, ο Ιωνικός τα εκματελλεύτηκε και μείωσε λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου (43-50).

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε και με την επιστροφή στο παρκέ με τη διαφορά να πηγαίνει στο καλάθι με τον Μαυροκεφαλίδη (48-50, 21’20’’) και τον Σίμονς (51-53, 22’). Ο Βεζένκοφ πήρε επιθέσεις πάνω του, ο Ολυμπιακός ανέβασε την πίεση και στην άμυνα και έφτασε πάλι στο +13 (53-66, 24’35’’). Ο Βεζένκοφ συνέχισε χωρίς να χάσει σουτ για το +18 (59-77, 28'30'') και τους δικούς του 24 πόντους στο παιχνίδι. Με τη λήξη της τρίτης περιόδου ο Μπολομπόι έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +20 (61-81). Ο Λούντζης στον αιφνιδιασμό οδήγησε στο +30 (64-94, 34'30'') για να επικρατήσει τελικά ο Ολυμπιακός με 107-81.

*Ο Παρκς από τον Ιωνικό Νίκαιας και ο Ταρίκ Μπλακ από τον Ολυμπιακό ήταν εκτός δωδεκάδας.

*Η συνέχεια: Ο Ολυπιακός υποδέχεται τον Κολοσσό Ρόδου (19/11, 19.15.) και ο Ιωνικός αντιμετωπίζει εκτός τηςν ΑΕΚ (19/11, 17.00).

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 43-50, 61-81, 81-107

On fire: O μόνιμος στην κατηγορία, Σάσα Βεζένκοφ με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ χωρίς να χάσει σουτ

Η μεγαλύτερη διαφορά: +30 για τον Ολυμπιακό (64-94, 34'30''). +2 για τον Ιωνικό Ν. (2-0, 1')

Ξεχώρισαν: Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Γουόκαπ, Φαλ από τον Ολυμπιακό, Μαυροκεφαλίδης, Σίμονς, Χόκινς από τον Ιωνικό

Διαιτητές: Θεονάς, Λόρτος, Χατζημπαλίδης