ΑΕΚ – Προμηθέας 73-70: Το θρίλερ… βάφτηκε κιτρινόμαυρο

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο… θρίλερ των Άνω Λιοσίων, με την Ένωση να επικρατεί με 73-70 και να επιστρέφει στις νίκες, μετά τα δύο σερί αρνητικά αποτελέσματα με Βόννη και Κολοσσό. Ντεμπούτο με το… αριστερό για τον Χριστόπουλο στον πάγκο του Προμηθέα, που απέτυχε εις διπλούν στα τελευταία δευτερόλεπτα, να στείλει το ματς στην παράταση (άστοχα τρίποντα των Κουλμπόκα στα 6’’ και Κάουαν στα 3’’).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τους Πατρινούς, που έχασαν τον Γιανγκ πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα, με τον άσο του Προμηθέα να πέφτει άτσαλα στο παρκέ, να προσπαθεί να επιστρέψει λίγα λεπτά αργότερα, να αντέχει, όμως, μόλις μερικά δευτερόλεπτα, προτού αποχωρήσει οριστικά. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, ξεπέρασαν γρήγορα το… σοκ της απουσίας του κορυφαίου τους σκόρερ, απάντησαν με 20 πόντους, στους μόλις 11 που σημείωσαν στην πρώτη περίοδο, με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με 34-31 υπέρ της ΑΕΚ.

Η… μάχη συνεχίστηκε και στο β’ μέρος, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (41-45 στο 25’, 55-53 στο 29’), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 55-56, χάρη σε buzzer beater του Μουράτου από το… κέντρο του γηπέδου! Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, η Ένωση ξέφυγε με 65-60. Οι Πατρινοί έφεραν και πάλι το ματς στον πόντο (67-66), όμως δύο μεγάλα τρίποντα των Φρέιζερ και ΜακΓκρίφ, έγραψαν το 73-66. Ο Κάουαν μείωσε στο σουτ στο 39’ (73-70), ο Φρέιζερ αστόχησε σε σουτ από τα 5 μέτρα, όμως ο Προμηθέας σπατάλησε τις δύο ευκαιρίες που είχε για να στείλει το ματς στην παράταση, καθώς, τόσο ο Κουλμπόκα, όσο και ο Κάουαν, στην λήξη, δεν βρήκαν στόχο. Έτσι, το τελικό 73-70 φέρνει την ΑΕΚ  στο 6-2, με τον Προμηθέα να πέφτει στο 2-4 (έχει δύο παιχνίδια λιγότερα).

Τα δεκάλεπτα: 15-11,  34-31, 55-56, 73-70

On fire: Στράφι πήγαν οι 22 πόντοι του Κουλμπόκα, ο οποίος αστόχησε στο σουτ που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +7 για την ΑΕΚ (73-66) στο 38’.

Ξεχώρισαν: Μάντσεν και Μίτσελ είχαν από 14 πόντους, με τον Φρέιζερ να προσθέτει 13. Για τον Προμηθέα, 10 πόντους είχε ο Κόντιτ.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τσώνος, Μάλαμας