ΠΑΟΚ-Περιστέρι 70-81: Διπλό για την ομάδα των δυτικών προαστίων με πλουραλισμό στο σκοράρισμα

Το Περιστέρι νίκησε εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ με 81-70 και ανέβηκε στους 20 πόντους, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 7-5.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα, αν και δεν ξέφυγαν στην διαφορά και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-17). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους "ασπρόμαυρους" με ένα επί μέρους σκορ 11-6, να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-38).

Παρότι οι γηπεδούχοι ήταν στο +4 στο 22' λεπτό (44-40), η ομάδα των δυτικών προαστίων με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 20-15 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-55). Το Περιστέρι ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-15, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ με 81-70.

Από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Κασελάκης και Μπιλάν με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Χαντς και Μαργαρίτης με 15 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-17, 40-38, 55-58, 70-81

Διαιτητές:  Τζιοπάνος - Θεονάς - Τηγάνης

On Fire: Ο Κασελάκης του Περιστερίου με 18 πόντους, οχτώ ριμπάουντ και μία ασίστ σε 34:15 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 70-81 (οι έντεκα πόντοι διαφοράς για το Περιστέρι στο 40' λεπτό).