Ιωνικός – Προμηθέας 66-74: Η ποιότητα των Πατρινών έκανε την διαφορά

Ο Ιωνικός προσπάθησε να γυρίσει ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο στο 30’ (48-64), μείωσε μέχρι τους έξι (58-64), όμως δύο άστοχα τρίποντα των Κάπελαν και Μαυροκεφαλίδη στο 62-69 και τέσσερις σερί πόντοι του Σίμπσον για το 62-73… σφράγισαν το «διπλό» για τον Προμηθέα. Στο 7-6 ανέβηκαν οι Πατρινοί, έπεσε στο 3-10 η ομάδα της Νίκαιας.

Το πρώτο μισό της αναμέτρησης της Νίκαιας ήταν μοιρασμένο μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου (30-34). Από εκείνο το σημείο και μετά οι Πατρινοί ανέβασαν την απόδοση τους και με ένα επιμέρους 3-9 ξέφυγαν με εννέα πόντους (33-42). Ο Τόμασον με τρίποντο έφερε τον Προμηθέα στο +12 (33-45), με τον Κάπελαν να διαμορφώνει το 35-45 του ημιχρόνου.

Το +10 του πρώτου ημιχρόνου… έλυσε τα πόδια των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο ο Προμηθέας έδειχνε να… καθαρίζει το ματς, ανεβάζοντας την διαφορά στους 20 πόντους, με κάρφωμα του Κόντιτ στο 28’ (42-62). Το παιχνίδι, όμως, είχε δρόμο ακόμα μπροστά του, με τον Ιωνικό να επιχειρεί την μεγάλη αντεπίθεση και με ένα 10-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου να μειώνει στους έξι πόντους (58-64). Κάπελαν και Μαυροκεφαλίδης, όμως, με συνεχόμενα άστοχα τρίποντα, έχασαν την ευκαιρία να… ροκανίσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά, με το σκορ στο 62-69 με τον Σίμπσον, με τέσσερις σερί πόντους για το 62-73 να βάζει… ταφόπλακα στις ελπίδες των Νικαιωτών για ανατροπή, με τον Ιωνικό να φεύγει με την νίκη από τον «Πλάτωνα» με 74-66.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 35-45, 48-64, 66-74

On fire: 16 πόντους με επτά ασίστ είχε για τον Προμηθέα ο Τόμασον

Η μεγαλύτερη διαφορά: +20 για τον Προμηθέα (42-62) στο 28’

Ξεχώρισαν: 15 πόντους σημείωσε ο Κουλμπόκα, με τον Κάουαν να έχει 12 πόντους. Για τον Ιωνικό, 19 πόντους είχε ο Μαυροκεφαλίδης και από 11 οι Χόκινς και Κάπελαν.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Ταρενίδης, Τσιμπούρης