Προμηθέας-Περιστέρι 91-83: Νίκη τετράδας για τους Πατρινούς, κράτησαν την διαφορά οι κίτρινοι

Ο Προμηθέας επικράτησε εντός έδρας το Περιστέρι με 91-83 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 12-9, ενώ η ομάδα των δυτικών προαστίων έπεσε στο 13-8.

Καταιγιστικός ο Προμηθέας στα πρώτα πέντε λεπτά και δύο φορές προηγήθηκε με δέκα πόντους (20-10, 5' λεπτό). Το Περιστέρι μείωσε την διαφορά στα επόμενα πέντε λεπτά, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν απαντήσεις και για αυτό ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-27). Αν και οι Πατρινοί είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα των δυτικών προαστίων με ένα επί μέρους σκορ 10-4, ισοφάρισε και έκανε ντέρμπι τον αγώνα. Οι δύο ομάδες ήταν ισοπαλία στο τέλος του ημιχρόνου (47-47).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να ξαναπαίρνουν τα ηνία και πήραν προβάδισμα με εννέα πόντους σε δύο περιπτώσεις. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά τους στα επόμενα λεπτά, αλλά οι Πατρινοί βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-65).

Η ομάδα του κόουτς Χριστόπουλου πήγε την διαφορά στους 13 πόντους στο 35' λεπτό (84-71) και είχε το πάνω χέρι, με την ομάδα του κόουτς Σπανούλη να μειώνει στα επόμενα λεπτά (84-80, 37' λεπτό). Ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας το Περιστέρι με 91-83.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Σίμπσον και Κόντιτ με 23 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι Ντένμον και Μπίλαν με 19 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 31-27, 47-47, 68-65, 91-83.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Συμεωνίδης, Κάρδαρης