Βίρτους-Αρμάνι 89-84: Οι ασπρόμαυροι πήραν το ιταλικό ντέρμπι

Η Βίρτους Μπολόνια πήρε το ιταλικό ντέρμπι και νίκησε εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 89-84 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 14-20, ενώ οι "κόκκινοι" έπεσαν στο 15-19.

Αν και η Βίρτους πήρε προβάδισμα με δύο πόντους στο 5' λεπτό (7-5), η Αρμάνι με ένα επί μέρους σκορ στα επόμενα πέντε λεπτά με 21-15, ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-22). Η φιλοξενούμενη ομάδα ανέβασε την διαφορά της στους 14 πόντους στο 15' λεπτό (39-25). Παρότι οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά στα επόμενα πέντε λεπτά, οι Μιλανέζοι προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-39).

Οι "κόκκινοι" είχαν οχτώ πόντους προβάδισμα στο 21' λεπτό (50-42), αλλά οι "ασπρόμαυροι" κράτησαν χαμηλά την διαφορά, με ένα επί μέρους σκορ 26-21. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-65). Οι γηπεδούχοι είχαν ένα επί μέρους σκορ 5-2 στην αρχή της τέταρτης περιόδου και ισοφάρισαν στο 32' λεπτό (70-70). Η Βίρτους Μπολόνια με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 24-16 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 89-84.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Χάκετ (2ρ. και 10 ασίστ) και Μπελινέλι (1ρ. και 2 ασίστ) με 25 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισαν οι Βόιτμαν (6ρ. και 1 ασίστ) και Μπάρον (1ρ. και 1 ασίστ) με 19 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-26, 39-47, 65-68, 89-84